Kemoterapija

Kako kemoterapija sploh deluje

Prijateljica, ki ima raka mi je povedala, da lahko kemoterapija v nekaterih primerih rakave celice popolnoma uniči in na takšen način bolnika ozdravi.

Prav tako se velikokrat uporablja pred kakšno operacijo, da zmanjšajo velikost tumorja, da ga lahko potem lažje odstranijo. S takšnim postopkom lahko posledično upočasnijo rast raka in pa tudi zmanjša tveganje za ponovitev, saj se ta lahko vedno spet vrne. Tako mi je obrazložila, da kemoterapevtska zdravila najprej napadejo celice, ki se hitro delijo, te so rakave celice.

Kako kemoterapija sploh deluje

Ker pa takšna zdravila težko razlikujejo rakave celice ali pa kakšne druge hitrorastoče celice, pa lahko povzroči stranske učinke v lasnih mešičkih, prebavnem traktu in kostnemu mozgu. Kolikor sem pa sama brala, kako se je kemoterapija sploh razvijala, sem zasledila, da je bila prva razvita po drugi svetovni vojni, ki so jo sprva uporabljali kot bojni plin. Ugotovili so, da ta snov močno zavira rast celic, zato jih je spodbudilo v raziskave v smeri zdravljenja raka. Kar me je močno presunilo, saj je to bila verjetno ena redkih pozitivnih vplivov vojne.

No, je pa tudi res, da kemoterapija ni vedno sistemska, saj lahko deluje tudi samo lokalno, še posebej če govorimo o kožnem raku. Zato je toliko bolj izpostavljena tudi personalizirana kemoterapija, ki pa je prilagojena posamezniku glede na njegov genski profil. Kar pa je zelo dobro pri takšnemu načinu, saj zmanjšuje stranske učinke, hkrati pa tudi izboljša učinkovitost zdravljenja. Je pa kemoterapija velikokrat kombinirana z imunoterapijo, saj med tem ko ta napada rakave celice, imunoterapija spodbuja imunski sistem da se bori proti raku.

Vsekakor, pa mi je prijateljica omenila tudi to, da so stranski učinki kemoterapije lahko zelo hudi, a so pa zato danes na voljo še številna druga zdravila, ki pomagajo nadzorovati učinke kot so slabost, utrujenost in izgubo apetita. Je pa ona šla ravnokar čez klasično vrsto kemoterapije, ki jo je dobivala preko infuzije.